6.02.2018 r.

LATA SIEDEMDZIESIĄTE w ŻSM

 

 

         Kontynuuję cykl wspomnień o naszej spółdzielni, która w dniu
11 marca br. będzie obchodziła swoje 60-lecie. Dzisiaj o okresie, w którym nasza spółdzielnia poszerzała swoje terytorium na kolejne dzielnice miasta (os. Kościuszki i os. Wschód). Przy czym osiedle „Wschód” dało zaczątek nowej i największej w mieście – Północej Dzielnicy Mieszkaniowej.

            W lata siedemdziesiąte nasza spółdzielnia weszła pod nową nazwą. Dotychczasową SM „JEDNOŚĆ” zastąpiono nazwą Żyrardowska Spółdzielnia Mieszkaniowa. Było to o tyle zasadne, że we wspólną organizację połączyły się dotychczas oddzielnie funkcjonujące trzy spółdzielnie (SM „JEDNOŚĆ”, SM „NADZIEJA”, SM „SŁONECZNA”). Majątek spółdzielni z tego okresu to 27,5 budynku mieszkalnego, 1130 lokali mieszkalnych o powierzchni niespełna 50 tys.m2 w których zamieszkiwało około 4 tys. osób.

            I były to jedyne spółdzielcze zasoby mieszkaniowe w Żyrardowie. Funkcjonował także Dom Kultury ODK na os. Żeromskiego, przekazany spółdzielcom w październiku 1968r..

            Atrakcyjność spółdzielczych mieszkań, aktywność kierownictwa spółdzielni w przygotowywaniu nowych inwestycji pod oczekiwania zgromadzonych w kolejce członków i kandydatów, oraz szeroka pomoc i współpraca w działaniu władz administracyjnych miasta powodowały, że jedyny rozwój zasobu mieszkaniowego w mieście w tym okresie, odbywał się poprzez budownictwo spółdzielcze, które realizowała Żyrardowska Spółdzielnia Mieszkaniowa.

            W okresie lat 1969-71 wybudowano i oddano mieszkańcom 5 budynków spółdzielczych w dawnym os. Świerczewskiego (dzisiaj Sikorskiego). Było w nich 300 lokali mieszkalnych. Obok osiedla powstał wielobranżowy pawilon handlowy. Podobny powstał wcześniej przy ul. Żeromskiego, obok kościoła.

            Kolejny okres lat 1971-75, to nowe realizacje, nowe budynki i nowe mieszkania. W rejonie dawnych działek pomiędzy ulicami Limanowskiego, Kościuszki i Mireckiego zbudowano 14 budynków – os. Kościuszki. W 610-u nowych mieszkaniach zamieszkało ponad 3 tys. osób.

            Na osiedlu tym po raz pierwszy pojawiły się przy realizacji budynków nowe technologie wykonywania i nowe systemy budowy. Dotychczasową konstrukcję z płyty żerańskiej i pustaka zaczęła wypierać technologia wielkopłytowa. Przebieg budowy tych obiektów przy ul. Kościuszki 19 i 15/17 zrobił w tym czasie imponujące wrażenie. Jako mieszkaniec, tego osiedla sam byłem świadkiem wznoszenia obydwu budynków wielkopłytowych. Montaż jednego z nich w okresie niespełna miesiąca był niesamowitym wydarzeniem. Było to wtedy bardzo budujące, gdyż kolejka oczekujących na mieszkania rosła w zawrotnym tempie.

            Omawiany okres zawierał jeszcze jedno, bardzo istotne dla miasta i dla miejskiego mieszkalnictwa wydarzenie. W 1975r. doprowadzono do miasta gaz ziemny przewodowy. Budynki osiedla Kościuszki były pierwszymi, które posiadały instalacje wewnętrzną, przygotowaną do jego odbioru już w trakcie ich budowy.

            To na terenie osiedla Kościuszki, odbyło się uroczyste zapalenie pierwszego płomienia gazu w mieście. Pamiętam jak słup ognia buchnął z wyprowadzonej na powierzchni ziemi rury. W okresie poprzedzającym to wydarzenie budynki spółdzielcze wyposażone były w kuchenne trzony spalinowe i w kuchnie węglowe. Po tym terminie podjęta została modernizacja i wykonanie instalacji gazu we wszystkich budynkach spółdzielczych, które jej nie posiadały.

            W 1975r. w efekcie podziału administracyjnego kraju i utworzenia województwa skierniewickiego w którego granicach obok Żyrardowa znalazł się również Mszczonów, Żyrardowska Spółdzielnia Mieszkaniowa przejęła od Grodziskiej Spółdzielni Mieszkaniowej osiedle Dworcowa I we Mszczonowie ( 6 budynków o 372 mieszkaniach) i włączyła je do swojej struktury organizacyjnej.

            Potrzeby mieszkaniowe miasta, presja załóg zakładów przemysłowych w Żyrardowie oraz dostępny dla większości społeczeństwa system finansowania budownictwa, wspierany przez Państwo (przypomnę, że był to 10%-owy wkład lokatorski), spowodowały że nastąpiło u nas gwałtowniejsze przyspieszenie nowych realizacji inwestycji mieszkaniowych. W miejscu dziewiczych pól z łanami zbóż, rozpościerających się na północ od terenów Garbarni zaprojektowano i zaczęto realizować spółdzielczą dzielnicę miasta.

            Towarzyszyła tej realizacji olbrzymia presja i zainteresowanie władz administracyjno-politycznych miasta. Urzędujący w tym okresie prezydent Żyrardowa – Piotr Myszkowski był pierwszym budowniczym miasta, który swój dzień pracy rozpoczynał od przeglądu dokonań na budowach mieszkaniowych. W okresie od października 1976r., gdy wybudowano pierwszy budynek do lutego 1981r. w którym finalizowano realizację, zbudowano osiedle mieszkaniowe „Wschód” o 24 budynkach mieszkalnych ze 1158 mieszkaniami. Jedna trzecia ze wznoszonych w nim budynków to budynki średniowysokie ( o 11-u kondygnacjach) budowane w naszym mieście po raz pierwszy. Tym samym pojawiły się w nich pierwsze w mieście instalacje dźwigów osobowych, co stało się wówczas przedmiotem wycieczek z całego miasta, chętnych do przejażdżki nowym urządzeniem.

            Jednocześnie z realizacją os. Wschód podjęto próbę przebudowy centrum miasta. W latach 1976-77 zrealizowano i oddano do użytku dwa budynki wysokie przy ul. Mielczarskiego 11 i 19/23 o 190-ciu mieszkaniach. Tym samym liczba mieszkań wybudowanych przez spółdzielnię w tej dekadzie lat wyniosła 2258, a społeczność spółdzielcza powiększyła się o kolejne 7,5 tys. mieszkańców. Spółdzielnia budowała również infrastrukturę techniczną i społeczną na osiedlach bez której funkcjonowanie budynków było by niemożliwe, a życie mieszkańców pełne udręczeń.

            Zbudowano wtedy 5 kotłowni lokalnych, 3 hydrofornie, przedszkole, pawilony wolnostojące. Miasto budowało ulice, chodniki, sieci zaopatrzenia komunalnego, organizowało linie komunikacji miejskiej.

Wśród ludzi, którzy kierowali spółdzielnią w omawianym okresie byli; Pan Kazimierz Werbicki – Prezes Zarządu, a ponadto członkowie Zarządu; Jerzy Janiszewski, Stanisław Gabryałowicz, Jan Kucharski, Elżbieta Błaszczak, Andrzej Szymański, Wacława Wierzbicka.

Radę Nadzorczą Spółdzielni tworzyli wtedy między innymi; Stefan Kasperkiewicz, Leszek Mela, Bożenna Riman, Jerzy Cieplak, Janina Socha, Teodora Lewandowska, Janina Wolniewicz, Tadeusz Ciężarek, Jan Wrzodak, Zdzisław Gruszczyński, Anatol Marczak, Teresa Łasikiewicz, Henryka Stusińska, Adam Flont, Marian Rusinowski.

            Pomimo dużych skłonności ówczesnych władz administracyjnych miasta do dyrygowania działaniami spółdzielni i częstych prób „wtrącania” się w sposób kierowania nią, udawało nam się prawie zawsze forsować w pracy samorządu spółdzielczego jego autonomiczne decyzje.

                                                                                  Marian Rusinowski

Kontakt

 

Żyrardowska Spółdzielnia Mieszkaniowa

96-300 Żyrardów

ul. Środkowa 35

 

tel. +48 46 855 30 41

tel. +48 46 855 30 42

fax. / tel. +48 46 855 49 54

 

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Dział Techniczny

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Administracja os.

"Wschód - Teklin - Piękna"

tel. +48 46 855 46 92

tel./fax +48 46 855 75 92

 

Administracja os.

"Żeromskiego - Sikorskiego - Batorego - Centrum - Radziejowska - Słoneczna - Kościuszki"

tel. +48 46 855 30 53

tel./fax +48 46 855 43 70

 

Osiedlowy Dom Kultury

tel./fax +48 46 855 16 56

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Klub "Koliber"

tel. +48 46 855 75 60

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

 

Klub Kultury Fizycznej

tel. +48 46 855 98 77

Rachunki Bankowe

Redakcja serwisu